İçeriğe geç

Kesim (Cut)

Karat; pırlanta ve diğer değerli taşlar için kullanılan standart ağırlık birimidir. 1 karat = 0.2 gram veya 200 miligram. Yüksek karatlar, daha nadir ve değerlidirler. Tıpkı para birimlerinin birimlere bölünmesi gibi, bir karat da 100 birime bölünür. Örneğin, 1 karatın yarısı 0.50 karat(ct) ağırlığında olacaktır, 1 karatın çeyreği 0,25 karat vb.

Karat teriminin kökenini keçiboynuzu ağacının tohumundan aldığı söylenir. Eski zamanlarda, ölçekler ve kitle birimleri icat edilmeden önce, elmas tüccarları bir elmasın ağırlığını keçiboynuzu ağacının tohumlarıyla karşılaştırırmış. Her bir keçiboynuzu tohumu 0,20 grama (200 miligram) eşit bir ağırlığa sahipti ve satılan taşın ağırlığını belirlerdi. Bugün, karat tüm ülkelerin aynı ölçüme bağlı kaldığı uluslararası bir ölçüm birimidir.

Pırlantanın karatı arttıkça fiyatı da artar. Ancak karat tek fiyat kriteri değildir. Aynı karata sahip pırlantalar; rengine, berraklığına ve kesimine göre çok farklı fiyatlarda olabilirler. Bir tektaş yüzük için pırlanta boyutu seçerken, kullanıcının yüzük parmağını dikkate almak önemlidir. Uzun, ince bir parmak pırlantanın daha büyük görünmesini sağlarken; daha kısa, kalın bir parmak daha küçük görünmesine sebep olabilir. Benzer şekilde, yüzüğün montürü de pırlanta boyutunun görünümü üzerinde etkili olabilir. Pırlanta ölçüsü seçerken bu faktörleri dikkate almak önemlidir.