İçeriğe geç

Pırlanta Sertifikalarımız?

  • 3 min read
I'm Diamond Pırlanta Sertifikalarımız
Pırlanta Sertifikalarımız

Merhabalar, pırlantada tercih ettiğimiz sertifikalardan bahsedeceğiz, hoşgeldiniz. 💎

(Bu bilgilerin videosu için yazının altındaki görsele tıklayabilirsiniz.)

Gelin soru-cevap şeklinde ilerleyelim:

  • İlk soru; pırlanta sertifikası nedir?

Taşın veya ürünün hangi özelliklerde olduğunu belirten belgedir.

  • Bu özellikleri kim veya hangi kuruluş belirler?

Bu noktada sertifikalar ikiye ayrılıyor. Eğer taşın özelliklerini muhatap olduğunuz firma belirlediyse, bunun adı firma sertifikası oluyor. Eğer taşı bağımsız kuruluşlar inceleyip sertifikalandırdıysa buna uluslararası sertifika deniyor.

Firma sertifikalarını bir kenara koyalım ve uluslararası sertifikalardan bahsedelim.

  • Uluslararası sertifika laboratuvarı sadece bir tane mi?

Hayır, pek çok laboratuvar var fakat içlerinde dünyada kabul gören sayılı kuruluş var.

Biz burada Türkiye’de en çok bulunan ve kabul görmüş olan Amerika menşeili GIA ve Belçika menşeili HRD’den bahsedeceğiz.

Hatta özellikle HRD’den çünkü Türkiye’de bulmak daha mümkün.

HRD sertifikalara dair şu önemli özellik ile başlayalım; laboratuvar, taşı inceledikten sonra bir kimlik numarası belirliyor ve bu numara taşın kemerine işleniyor. Böylece sertifika ile taşın eşleşmesi ve orijinalliği ispat edilebilir oluyor. Aynısı GIA sertifikalar için de geçerli. Seçtiğimiz bir sertifika ve taşı incelediğimiz görüntüler için bloğa eklediğimiz videonun 2.31’inci dakikasını izleyebilirsiniz.

  • HRD sertifikalar tek tip mi? Hayır, değil. Kendi içinde ikiye ayrılıyor HRD sertifikalar da.

Birincisi, taş sertifikası; ikincisi ürün sertifikası.

  • Nedir taş sertifikası?

Taşın, ürüne yerleştirilmeden önce detaylıca incelenmesi sonrası detaylı sonuçların belirtildiği sertifika türüdür.

  • Nedir ürün sertifikası?

Taş veya taşlar ürüne (yüzük, kolye, bileklik vs.) takıldıktan sonra daha yüzeysel bir inceleme sonucunda oluşturulan sertifika.

Peki bu sertifika neden tercih ediliyor? Çünkü, örneğin çok küçük taşlı ürünlerde tek tek her taşın laboratuvara gönderilmesi çok zahmetli ve maliyetli bir işlem olduğundan süreklilikle yapılamaz. Bu yüzden uzmanlar bu taşları ürüne takıldıktan sonra genel bir incelemeden geçiriyor. Detaylı ama daha az detaylı diyebiliriz.

Ancak son dönemde bu sertifikalar pek yok. Neden? Çünkü HRD’nin Türkiye laboratuvarı Ekim 2021’de kapandı. Artık bir ürünü ürettikten sonra oraya gönderme imkanı yok. Dolayısıyla yeni tarihli ürünlerde bu sertifikalardan yok. Sadece HRD taş sertifikalı ürünlerimiz var.

HRD’nin kapanmasıyla ilgili gelen sorulara değinerek kapanışı yapalım. HRD’nin yalnızca Türkiye ofisinin kapandığını, dünya çapında bir laboratuvar kuruluşu olduğunu ve çalışmaya devam ettiğimizi belirtelim.

Bilmenizi istediğimiz bir nokta daha var; bizler, bünyemizdeki ürünler HRD veya GIA sertifikalı da olsa, sertifikada yazan özelliklerle yetinmeyip, HRD’den mezun 2 taş uzmanı ile, her bir taşı özenle inceleyerek seçiyoruz.

I'm Diamond Pırlanta Sertifikalarımız