İçeriğe geç

Evde Pırlanta Temizliği

  • 2 min read
I'm Diamond Evde Pırlanta Temizliği
Evde Pırlanta Temizliği

Merhabalar! “Evde pırlanta ürünümüzü nasıl temizleyebiliriz?”i konuşuyoruz. Hoşgeldiniz.💎

(Bu bilgilerin videosu için yazının altındaki görsele tıklayabilirsiniz.)

Pırlantanızın bakım zamanı geldiyse, gelin detayları konuşalım.

Öncelikle, elmas ile pırlanta birbirinden ayrıdır. Elmas kesim ürünlerimizi ev şartlarında temizlemeyi düşünmeyelim. Pırlanta kesimli ürünlerimizi düşünebiliriz.

Peki nasıl düşünelim?

Bir pırlanta ürün iki kısımdan oluşur.

  1. Maden kısmı

Maden kısmına evde bir şey yapamayız. Ancak üstünde toz, kir varsa temizleyebiliriz. Beyazlatma, parlatma gibi işlemleri ev imkanlarıyla yapamayız. Atölyede bakım yapılması, yani bizlere getirmeniz gerekir.

2. Taş kısmı

Bir sıvı ve yumuşak uçlu bir diş fırçası yardımıyla taşın külahında biriken kirlere ulaşarak, yavaş darbelerle, taşın ışık almasını ve ışığı yansıtmasını engelleyen kalıntıdan, tabakadan kurtarabiliriz.

“Bu kalıntı nereden geldi, neden oluştu?” diyenler için: Zamanla taşın külah kısmında krem, sabun, yağ gibi maddeler birikmektedir, bu doğal bir durumdur.

Peki, temizlerken neye dikkat etmeliyiz?

Örneğin bir pırlanta tektaş veya beştaş yüzükte taşı tutan tırnaklar vardır. Örneğin 4 veya 6 tırnaklı olabilir, çeşit çeşit tırnak yapısı var. Bu tırnakların da oluşturduğu yuvalar var. Temizlemeye başlarken ilk olarak, taşların bu yuvalarda güvende olduğundan, sağlam olduğundan emin olmalıyız.

Temizlerken de kontrollü olalım, fırçanın yumuşak darbeleriyle taşın külahına ulaşalım.

Kullanılan sıvı ılık su olabilir, bulaşık deterjanlı su olabilir, kolonya olabilir. Taşa bu sebeplerle zarar gelmez. Burada önemli olan ısrarla yumuşak fırça, yumuşak darbe. 🙂

Peki baget bir yüzüğü temizlemek istersek? Çok sayıda ve ufak taşlara sahip bir baget yüzükte bir sürü de taş yuvası bulunmakta. Bu ürünler daha hassas olduğu için evde temizlemeye çalışmak pek sağlıklı olmaz. Belki bölgesel olarak parlamayan bir kısımda bir birikme, kir gördüyseniz oraya çok yumuşak darbeler uygulayabilirsiniz.

İşlemden sonra ürünümüzü, taşların yuvasında güvende olduğunu yeniden kontrol edelim. Taş oradan kolayca çıkamaz zaten ama biz yine de kontrol edelim.

İşlem bu kadar, elmaslara bunun uygulanamayacağını ve vaktiniz varsa bakıma getirmenizin en sağlıklısı olduğunu yeniden hatırlatmak isteriz. ⚠️

Kolay gelsin. 😊 Sağlıkla kalın. 🪥🧽💎

Evde Pırlanta Temizliği
RUŞEN HOŞHANLI