İçeriğe geç

Aynı Karat, Farklı Fiyat?

  • 2 min read
Aynı Karat, Farklı Fiyat?
Aynı Karat, Farklı Fiyat?

Merhabalar! Aynı karatlar ve farklı fiyatlardan bahsedeceğiz, hoşgeldiniz. 💎

(Bu bilgilerin videosu için yazının aşağısındaki görsele tıklayabilirsiniz.)

Zaman zaman sizlerden aynı karattaki ürünlerin farklı fiyatlarda olabilmesiyle ilgili sorular alıyoruz. Gelin, beraber inceleyelim.

Biliyorsunuz ki, karat pırlantanın ağırlık ölçüsü. Ağırlığı 1 karat olan bir tamtur, beştaş ve tektaş üzerinden gidecek olursak:

Üçünün de karatı aynıdır; fakat tektaşta 1 taş, beştaşta 5 taş, örneğimizdeki tamturda ise toplamda 19 taş bulunmaktadır. Yani tektaşta tek bir taş 1 karatken, diğerlerinde taşların toplamı 1 karat etmektedir. Böyle bir durumda; ürünlerin karat dışındaki özellikleri (renk-berraklık-kesim kaliteleri) aynı olsa bile epey fiyat farkı oluşmaktadır. Çünkü pırlanta bölündükçe kıymeti azalıyor diyebiliriz.

Şimdi, buraya kadar çoğunlukla biliniyor. Sırada beraber 2 adet suyolunu incelemek var. Seçtiğimiz iki suyolu da 3.90 karat. Ama acaba kaç karatlık taşlardan oluşan 3.90 karat?

İlk suyolunda 45 taş olduğunu görüyoruz. Yani bir taşın karatı 3.90 / 45 = 0.866 ct. (her bir taş).

Diğer suyolunda ise taşlar daha aralıksız dizilmiş, toplam 61 taş var. Yani 3.90 / 61 = 0.639 ct. (her bir taş).

Bu durumda ilk suyolunun taşları daha büyük oluyor yani daha kıymetli oluyor. Aralarında da bu sebeple fiyat farkı oluşuyor.

Son olarak baget ürünlerde karattan bahsedelim. Baget, dikdörtgen kesimli taşlara deniyor ve genelde baget taşlı ürünler daha büyük görünüyor. Çünkü baget taşın külah kısmı olmadığı için taş daha geniş bir alana yayıyor ağırlığını ve daha çok parça taşları daha geniş alana dağıtabiliyor. Bu sayede daha çok yer kaplıyor gibi bir illüzyon oluşturuyor.

Bir karatlık tektaş yüzük ile bir karatlık baget yüzükten hangisi daha ucuz sorusunun cevabı da; eğer baget tek parça değilse, parça taşlardan oluşuyorsa; baget yüzük tabii ki daha ucuzdur. Üstelik tektaşa göre de daha gösterişlidir.

Buradan baget yüzüklere yönlendirdiğimiz anlaşılmasın çünkü günlük olarak baget yüzükleri pek de önermiyoruz küçük taşlı ürünler daha narin olduğu için.

Biz doğru bilgi verelim. Artıları, eksileri, farkları değerlendirip karar vermek size kalmış. 💎

Keyifli alışverişler. 😊

Aynı Karat, Farklı Fiyat?
RUŞEN HOŞHANLI
Etiketler: