İçeriğe geç

Pırlanta’nın Değeri Neye Göre Belirlenir?

  • 2 min read
Pırlanta’nın Değeri Neye Göre Belirlenir?
Pırlanta’nın Değeri Neye Göre Belirlenir?

Merhabalar! Bir pırlantanın değerini belirleyen 3 temel özellikten bahsedeceğiz. Hoşgeldiniz.💎

(Bu bilgilerin videosu için yazının aşağısındaki görsele tıklayabilirsiniz.)

  1. Karat,
  2. Renk,
  3. Berraklık.
  1. Karat; aslında hepimizin en çok duyduğu, taşın ağırlığını ifade eden özellik, sayısal değeri arttıkça pırlanta değeri de artmakta.
  2. Renk; beyazlığı ifade eden özellik, alfabetik sıra ile ilerlemekte. Diamond’ın D’sinden başlayıp Z’ye kadar devam eder. D doğanın bize sunduğu en beyaz taştır, H ise doğanın bize en çok sunduğu taştır.
  3. Berraklık; doğadan çıkan her taşın içinde olan izleri ifade eden özellik. Her iz birbirinden farklıdır, tıpkı parmak izlerimiz gibi. Azlığına, çokluğuna, boyutuna göre sınıflandırılır. Piyasada en çok Vs (very small) yani çok küçük izlere sahip taşlar ve SI (small inclusion) yani küçük izlere sahip taşlar bulunur. Peki SI’dan daha aşağı gidilirse berraklıkta, o zaman ne olur? Çıplak gözle görülmeye başlayan, daha büyük izlerle karşılaşırız. Mesela, bir evlilik teklifi için yüzük alacaksanız bunu pek tavsiye etmeyiz.

Evet, kısaca 3 temel özellikten bahsettik. Biz internet sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda ürünlerin bu özelliklerini mutlaka belirtiyoruz. Siz de ürünleri incelerken bizim sayfalarımızda veya başka sayfalarda bu özelliklerin belirtilmiş olmasına dikkat edin. Bunlardan bahsedilmeden pırlanta satılmamalı ve bizce alınmamalı da.

Başka paylaşımlarda daha detaylı bilgiler de vereceğiz. Nelerden bahsedeceğiz? Kesimden bahsedeceğiz, sertifikadan bahsedeceğiz. Karat, renk ve berraklığı örneklerle inceleyeceğiz, kamera ile olduğu kadar. İmkanınız var ise buyurun mağazamıza gelin. Bunlardan daha detaylı bahsedip, taşların içine büyüteçle inceleyerek bakabiliriz beraber.

Keyifli alışverişler. 😊


Pırlanta’nın Değeri Neye Göre Belirlenir?
RUŞEN HOŞHANLI

 

Etiketler: