İçeriğe geç

Pırlanta ve Elmas Arasındaki Fark   

  • 2 min read
Pırlanta ve Elmas Arasındaki Fark   

Merhabalar! Pırlanta ve elmas arasındaki farklara değineceğiz, hoşgeldiniz. 💎

(Bu bilgilerin videosu için yazının aşağısındaki görsele tıklayabilirsiniz.)

Pırlanta ve elmas ham madde olarak aynılardır. Aynı madenin, aynı değerli taşın, ham elmasın; farklı kesimli halleridir.

Bu kesim farkından kaynaklı olarak mıhlama yöntemlerinde de farklılıkları vardır. Dolayısıyla kullanımda da birtakım farklılıklar meydana gelmektedir.

Kesimleri arasındaki en büyük fark; pırlantanın külahının olması, elmasın ise külahsız, düz olmasıdır. Bu da mıhlamadaki farkı doğurmaktadır. Pırlanta; örneğin 4 veya 6 tane tırnağın arasına sıkıştırılarak yerleştirilirken, elmas; foya koyulmuş zemine oturtulup yerleştiriliyor. Kullanımdaki farklarına gelecek olursak, elmasların sıvı teması olmaması gerekiyor. Çünkü yerleştirildiği zemindeki foya ile arasına su veya başka maddeler girdiğinde elmas parlaklığını kısmen kaybedebiliyor. Bunun olmasını istemediğimiz için evde temizlemeye çalışmamalı, üstelik günlük kullanımda da korumaya dikkat etmeliyiz.

Elmasın bakımı atölyede de pırlantanınki kadar kolay değil. Peki bu neden?

Pırlanta, sıkıştırılarak yerleştirildiği için külahına ulaşıp temizliğini sağlayabiliyoruz ve ilk parlaklığına kavuşabiliyor taş. Elmas ise zemine yerleştirildikten sonra kullanılırken dikkat edilmezse, araya su ve başka maddeler birikirse, taşı yerinden kaldırmadan, foyanın temizlenmesi veya değiştirilmesi mümkün olmadığından daha zahmetli ve maliyetli bir bakımı oluyor.

Peki başka farkları yok mu?

Aralarındaki bir diğer önemli fark ise yine kesim farklarından kaynaklanmakta. Aynı çaptaki, yani yukarıdan baktığımızda aynı boyutta görünen pırlanta ve elmas, aslında ağırlık yani karat olarak birbirinden farklıdır. Aynı çaptaki pırlanta ile elmas arasında, ağır olan pırlantadır. Çünkü pırlantanın külahı vardır, ağırlığı aşağıya doğru devam etmektedir.

Bir başka örnekte ise aynı karattaki pırlanta ve elmasa bakalım. Bu sefer ağırlıkları aynı olan iki taş arasında yukarıdan baktığımızda elmas daha büyük görünen ve gösterişli olandır. Çünkü pırlanta ağırlığının bir kısmını aşağıya da verirken, elmas ağırlığının tamamını görünen yüzeye vermektedir.

Sunum bizim, seçim sizin. Sevgiler 💎

Kullanımdaki farkları hakkında daha detaylı bilgi için “Evde Pırlanta Temizliği” yazımıza bakınız.

Pırlanta ve Elmas Arasındaki Fark
RUŞEN HOŞHANLI
Etiketler: