İçeriğe geç

Baget Pırlantalar Daha mı Gösterişli Görünür?

  • 3 min read
Baget Pırlantalar Daha mı Gösterişli Görünür?

Baget Pırlantalar Daha mı Gösterişli Görünür?

Merhabalar 😊

Son zamanların trendi baget pırlantalar. Acaba neden? Aslında bunun modanın yanısıra teknik bir açıklaması da var. Daha doğrusu zincirleme bir etkileşimden bahsedebiliriz. Şimdi biraz daha detaylı bakalım:

Biliyoruz ki bir pırlanta 3 bölümden oluşmakta. Taç, kemer ve külah. Bu bilgilerin detayı için sizi ilgili yazımıza yönlendirelim: “Pırlantanın Üç Bölümü“. Ve biz konumuza devam edelim. 1 karat ağırlığındaki bir pırlantanın, ağırlığının ve dolayısıyla hacminin önemli bir kısmı, doğrudan göremediğimiz külahta kalan kısmı.

Biliyoruz ki baget pırlantalar, dikdörtgen kesimdirler ve klasik anlamda bir külaha sahip değildirler. Avantajı da buradadır; yani ağırlığının önemli bir kısmını külaha vermiyor; ağırlığının daha büyük bir kısmı yüzey hacmine yayılıyor ve daha büyük görünebiliyor. Yani 1 karatlık bir klasik kesim pırlantanın yanında, 1 karatlık bir baget kesim pırlanta bir ölçüde daha büyük görünüyor. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir; özellikle tektaşlarda, baget kesimin de ağırlığının ciddi bir kısmı zeminindedir. Mesela aşağıdaki görsellerde, aynı karatlardaki fantezi yüzükler arasında, baget tasarım daha büyük ve gösterişli görünürken; yine aynı karatlardaki biri yuvarlak biri baget olmak üzere iki farklı kesim tektaş yüzükte büyüklük farkı görünmemektedir:

Burada bir soru akla gelebilir: Külah dediğimiz bölüm; pırlantaya giren ışığın, taç bölümünden yeniden dışarı yansımasını sağlıyor ve külah ne kadar doğru açıyla kesilmişse, pırlantaya giren ışık o kadar kayıpsız yansıyor ise, klasik anlamda bir külaha sahip olmayan baget kesimde, yansıyacak olan bu pırıltıdan kayıpta mıyız?

Cevap: Baget kesimde farklı bir kesim teknolojisi kullanılıyor. Baget kesim pırlanta, klasik anlamıyla bir külaha sahip olmasa da, dikdörtgen zemininde ışığın yansımasını sağlayan iki ayrı kesişme noktasıyla ayrı bir ışıltıya sahip. Dolayısıyla hem güzel ışıldıyor hem büyük görünüyor 😊 Tabii klasik kesim pırlantanın müdavimleri başka 🤗

Evet, özellikle fantezi baget tasarımlar bir ölçüde daha gösterişli görünmektedir, daha gösterişli göründüğü için de son zamanlarda çok tercih edilmektedir; daha çok tercih edildikçe, baget üzerinde kesim tekniği ve tasarımı açısından daha çok çalışılmaktadır, bu da arz-talep dengesi ile büyük bir pazar anlamına gelmektedir.

Tabii pırlantanın kalitesinin 5 kriteri, aynı şekilde baget pırlantalar için de söz konusudur [karat(carat) – renk(color) – berraklık(clarity) – kesim(cut) – sertifika(certificate); bu konuda detaylı bilgi için sizi ilgili yazımıza yönlendirelim: “Pırlantanın Değeri Neye Göre Belirlenir?“]. I’m Diamond pırlanta uzman ekibi, en özel pırlantaları seçmek için her zaman ciddi bir mesai içindeler. Her bir pırlantamız biriciktir ve biricik sahibini beklemektedir.

Keyifli Alışverişler 💎