Skip to content

Pırlanta Mücevherlerde Hangi Ayar Altın Kullanılır?

  • 2 min read

Pırlanta mücevherlerin madeni için genellikle 14 ayar altın kullanılır. Yani saf altın 24 ayar iken, yaklaşık %59 oranında saf altın içeren 14 ayar tercih edilir. Bunun bazı sebepleri vardır. Bu sebeplerden biri; saf haliyle oldukça yumuşak olan altın madenini, daha sert bir madenle (genellikle bakır veya gümüş) karıştırarak biraz daha sert/tok bir hale getirmek ve böylelikle, bu daha sert alaşımla üretilen mücevherin şeklini stabilize etmek, kolayca form kaybına uğramasını engellemektir. Yine farklı altın renkleri uygulayabilmek ve zaten oldukça yüksek olan ürün bedelinde altın maliyetini nisbeten düşürmek de bu sebeplerdendir. 

Elmas mücevherlerde ise genellikle 8 ayar kullanılır. Yani saf altın 24 ayar iken, yaklaşık %33 oranında saf altın içeren 8 ayar tercih edilir. 14 ayara göre daha çok bakır madeni katılarak elde edilen 8 ayar altın, bakır madeninin kırmızılığı sebebiyle doğal olarak rose (pembe altın) renginde olur ve elmas ile güzel bir kombinasyon sağlar. Ancak son zamanlarda klasik pırlanta mücevherlerde de (tektaş pırlanta, tamtur pırlanta vb. kampanya ürünlerinde veya hediyelik pırlanta ürünlerde) maliyeti düşürmek için sıklıkla 8 ayar kullanıldığı görülmektedir. Ancak beyaz altın olarak kullanılacak ürünlerde, 8 ayar kararmaya sebep olabileceği için tavsiye edilmez.

Daha nadir olarak bazı pırlanta mücevherlerde 18 ayar da kullanılır. Yani saf altın 24 ayar iken, %75 oranında saf altın içeren 18 ayar tercih edilir. 18 ayar, 14 ayar altına göre bir ölçüde daha yumuşaktır. Günümüzde, özellikle son yıllarda, yükselen maliyetler sebebiyle kullanımı azalmakla beraber, bazı ürünlerde tercih edilebilmektedir.

Altın ayarları ürün sertifikalarımızda belirtilmektedir. Satın alırken talebinize uygunluğu ve fiyatta yanılmamanız için dikkat ediniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *